{{Blog.cim}}
A 2018-as Photokina bombahíre volt, hogy a Sigma, aPanasonic és a Leica szövetségre lép egymással, hogy kompatibilis full-framerendszert készítsen. Szabványként a Leica már meglévő L-bajonettjétválasztották és a Panasonic mellett a Sigma is bejelentette, hogy objektívekmellett vázakat is készít majd. Nos, a Panasonic S-kameráit 2019 februárjábanbemutatták, és a Sigma is jelentkezett az első L-objektívjeivel, így ideje voltmár az első Sigma váznak is. Bár a cégtől sokan azt várták, hogy a nevévelkorábban szinte összeforrt, rétegezett technológiájú Foveon szenzort épít majdelső kamerájába, az fp még egy hagyományos Bayer-elrendezésű, 25 megapixelesérzékelővel érkezett.
Régi-új gondolat
A legnagyobb meglepetést a kamera alakja jelentette. Ennélkisebb méretben ugyanis nem igazán lehet full-frame kamerát készíteni. Azelképzelés annyiban nem új, az Olympus és a Sony is készített korábban olyanapró tükör nélküli kamerát, ami gyakorlatilag csak egy bajonettből, egyszenzorból és egy akkuból állt, azokra azonban nem is építettek kezelőszerveketés képernyőt, csak távirányítással lehetett őket használni. Az sem új, hogyvalaki modulrendszerben gondolkodik, egy időben a Ricoh is próbálkozotthasonlóval és más gyártók is játszottak a gondolattal, hogy tetszőlegesenkörbeépíthető kamerát készítsenek. A Sigma a fenti két elvet gyúrta össze ésegy meglepően univerzális választ adott a kérdésre. Az fp ugyanis önmagában ishasználható, egy kisebb objektívvel olyan, mint egy nagyszenzoros kompaktkamera és nagyjából akkora is. A kis tömeg miatt nem hiányzik a hagyományoskamera-design elválaszthatatlannak gondolt alapeleme, a nagy markolat. A kisméret pedig hihetetlen előnyt ad a hordozásnál. Ez azonban csak egy aprószelete a lehetőségeknek.
Videóra hangolva
A Sigma fp egyik legfontosabb felhasználási területe afilmezés/videózás. Itt pedig úgyis körbe szokás építeni a kamerát egy komplettrigel, külső rögzítő, kontrollmonitor, tápegység, follow-focus motor,filtertartó, kompendium kerül felszerelésre, hogy csak a legfontosabbakatemlítsem. Itt pedig felesleges minden sallang. Ha pedig gimbal-fejre, drónra,vagy járműre kell felszerelni, szintén értékké válik a kis méret és tömeg. Ittkiemelném a drónos felhasználást, amire ideális eszköz az fp, mert atömeg/képminőség tekintetében nehezen lehetne nála jobbat találni.
Persze ha már ott van valakinek az fp kamera és fotózásra isszeretné használni, vásárolhat hozzá kétféle markolatot (HG-11 és HG-21),valamint az alapcsomagban egy oldalra felcsavarozható adaptert is talál,amelyen vakupapucs van, nem csak vaku, hanem például külső mikrofonrögzítésére. A rögzítés egyébként központi szerepet kapott, ugyanis nem csakalul, hanem jobb és baloldalt is találunk egy-egy szabványos állványmenetcsatlakozót, így kifejezetten könnyű a tartozékoknak, illetve magának akamerának a rögzítése bárhova és bármilyen helyzetben. Ott van továbbá számosalkalmazott vagy ipari felhasználás, például az orvosi vagy a mikroszkóposfotózás, ahol szintén jó, ha egy kamera kicsi és könnyű, de magas képminőségetad.
Kulcsjellemzők
A kamerában egy 24 megapixeles BSI-CMOS szenzor dolgozik,ami sorozatfelvételi módban akár 18 képet is elkészít másodpercenként, 4K videóbanpedig 30p képismétlést tesz lehetővé, ráadásul 12 bites CinemaDNG formátumban. Vantermészetesen ALL-I tömörítés is. Ful-HD-ra csökkentve a felbontást, 120p-ignövelhető a képismétlés. Akár az USB, akár a HDMI portot használhatjuk külsőrögzítésre, ráadásul az utóbbinál támogatott az Atomos open HDMI protokolja,így akár a rögzítő eszközről is elindítható és megállítható a felvétel. Akamera tetején található nagy fotó-videó átkapcsoló világosan jelzi a videósfelhasználás fontosságát. A menüben nem csak a szokásos tört expozíciós időkben,hanem zárszögben is megadható az expozíció és más videós segédeszközök ismegtalálhatók.
Meglepő, de a kamerán minden fontosabb kezelőszerv helyet kapott.Az exponáló gomb körül nagy méretű vezérlőtárcsa van, aminek a párja hátul, amenügombokon található. Természetesen saját gombja van a videófelvételnek, a QSgombbal pedig a Sigma saját gyorsmenüjébe jutunk, ahol a legfontsabb felvételiparaméterek találhatók összegyűjtve. A képernyő természetesen érintős. A kameraidőjárásálló szigetelésű. Ha nem külső rögzítőt használunk, akkor egy darabSD-kártyára menthetünk, ez azonban UHS-II buszszabványú is lehet.
Mire jó a Sigma fp?
Egy gyökeresen új és szokatlan konstrukciót általában sokan kézbevesznek, forgatják ide-oda, de nem igazán tudják, hogy ez most mire is jó éshogy hogyan is kellene használni. Nos a Sigma fp-nél nem hiszem, hogy ilyenprobléma adódik. Persze, aki egy klasszikus fotós kamerát keres, az keressenmost máshol. Aki viszont egy univerzális, modulrendszerű videós-fotós eszközrevágyik, amit bátran rakhat állványra, gimbalra, drónra, vagy kis méreténekköszönhetően akár kézben is tarthat, az véleményen szerint jó helyen jár. Ahogyaz is, aki szíve szerint egy kicsi és könnyű full-frame kompaktot venne, de nemtalál olyat a piacon. A három együttműködő cégnek köszönhetően már most is megfelelő,de a jövőben intenzíven bővülő objektívellátottság biztos nem lesz akadálya aterjedésének.
Hozzászólás írása