{{Blog.cim}}
APlaton védjegyének számító fényképezési stílus az éveksorán ikonikussá és másokkal összetéveszhetetlenné vált,ahogyan a hírességek is, akikről a portrékat készítette.Egyszerű világítást és általában egyszínű fehér, feketehátteret vagy egyszínű falat használ, a hangsúlyt a tárgyrahelyezi. Bár látszólag lényegre törően dolgozik, elárulta,hogy ahhoz, hogy egy ember valódi egyéniségét meg tudja fogni aképen, szakértelemre, intuícióra és rengeteg türelemre isszüksége van.
Platonpár pillanat alatt felméri a modelljét és megtalálja rá amódot, hogy kapcsolatot létesítsen vele. Ezzel sikerül legyőznieazt a feszültséget, ami egy portréhoz való modellt ülésnéljelen van. Amikor például Mark Zuckerberget fotózta, valahogy bekellett jutnia a Facebook alapítójának kifelé mutatott felszínénbelülre. Az első portrén Zuckerberg láthatóan távolságtartóés semmit sem ad magából a kamerának.
„A nyaka megfeszült, a szemei tágra nyíltak. Szinte mindenkísérletnek ellenállt, amikor kapcsolatba akartam lépni vele.”-Mondta Platon a híres képről a PBS News számára készítettinterjúban. Gyorsan reagálva a kialakult helyzetre, Platon aztkérdezte tőle: „Hogy birkózol meg a kudarccal?” - amireZuckerberg azt válaszolta: „Nincs kudarc. Imádom azt, amitcsinálok.” - mire Platon arra kérte, mutassa meg ezt neki is.
Azez után született képeken látványos az átalakulás: Platon egyolyan oldalát tudta megörökíteni Zuckerbergnek, amit mégkorábban nem látott a világ. Nyugodtnak tűnik, összeszedettnekés elegánsnak. A váratlan kérdés lehetővé tette a párosszámára, hogy összhangba kerüljenek és Zuckerberg – ha csupánpár képkocka erejéig is – megengedte Platonnak, hogy a védőfalamögé pillanthasson. De ez a pár pillanat is elég volt, hogylétrejöjjön a hatalmas változás.
AHasselblad 553ELX, valamint a legújabb H5D és H6Dfényképezőgépekkel Platon nem csak a tűéles képminőségnekveszi hasznát a munkája során, hanem meggyőződése szerint atechnológiai újítások is nagyon sokat hozzátettek a képeihez.
AHasselblad H5D-ről például így beszélt: „Megdöbbentett arészletgazdagság, amit ezzel a fényképezőgéppel képes vagyokelérni. Már sok éve használok Hasselblad objektíveket, mivel avizuális nyelvezetem része, hogy a legapróbb részleteket, mintpéldául a szemet, szempillákat és a bőr pórusait tökéletesenmeg tudjam jeleníteni. Rájöttem, hogy a korábbi technológiákkalsok dologra nem voltam képes. A legújabb fejlesztésekkel fotóskéntis fejlődhetek és reményeim szerint olyan képeket készíthetek,amik a nézőben megmozdítanak valamit.
Amikorbefolyásos emberekről kell portrét készíteni, a fotósnakáltalában nem hagynak rá 10-15 percnél több időt, hogyelkészítse a beállítást és még egyszer ennyit, vagy kevesebbidőt, hogy elkészítse a felvételeket. Mivel ilyen kevés idejükmarad a munkára, a Platonhoz hasonló fotósok számáraelengedhetetlen, hogy a fényképezőgép, amivel dolgoznakmegfeleljen a legmagasabb elvárásoknak és egyenletes minőségetbiztosítson. „Olyan kivételezett helyzetben vagyok, hogy részeselehetek a múló pillanatoknak, amikor a jövő történelme afényképezőgép előtt elevenedik meg. Ha ilyen helyzetben afelszerelésem cserben hagyna, az egész semmiért való lenne. Éppenezért számomra a fényképezőgépembe vetett bizalom és a velevaló kapcsolat az egyik legfontosabb dolog az életemben.”
Hozzászólás írása