{{Blog.cim}}

share

A Nikon bejelentése után két héttel a Canon is bemutatta tükör nélküli rendszerét. Ők is hosszú távra terveznek és egy teljesen új bajonettet fejlesztettek. Immár nyílt a küzdelem a full-frame MILC piac három résztvevője között. Lássuk, hogy a Canon mit vet be.

canon eos r grip


A vakuk, a távkioldók és a számtalan jelenlegi EOS kameránálalkalmazott LP-E6N akku remek kompatibilitást nyújt. Egy töltéssel a szabványosCIPA mérési eljárással 350 illetve 370 kép készíthető (EVF illetve LCDhasználata esetén), az energiatakarékos mód bekapcsolásával ezek 430 és 450-renövekednek. Az opcionális BG-E22 markolat két akkut képes befogadni, ilyenkor afenti értékek is duplázódnak. A tapasztalatok szerint a haladó fotósok avalóságban a CIPA értékeknél jóval több fotót tudnak készíteni egy töltéssel,de ebben a tekintetben csak majd a részletes teszt ad értékelhetőinformációkat.

Teljesítmény,funkciók  


Az EOS R sorozatfelvételi módban 8 kép/s-ra képes, követőautofókusszal 5 kép/s-ra, élességprioritásos követő módban pedig 3-ra. Apuffermemóriába 100 JPEG, 47 RAW vagy 78 C-RAW kép fér. Ez utóbbi egy új nyersformátum, amely jelentősen kisebb fájlméretet ad, mint a hagyományos RAW. Azadattárolásról egy darab SD kártya gondoskodik, ez azonban lehet UHS-IIosztályú is. A Nikont Z kamerákat nagyon sok kritika érte az egyetlenkártyahely miatt, de nem is annyira meglepő, hogy a Canon is emellett döntött.Mindkét cég igyekezett az amatőr és a profi világ között egyensúlyozó kamerákatkészíteni, erre pedig jó okuk lehetett. Akármilyen nagy múltú cégekről van isszó és akármennyire is kivárták, amíg a tükör nélküli technológia megfelelőenkiérlelődik, mégiscsak első generációs termékeket készítettek. Ez nem jelentiazt, hogy akár a Z, akár az R kamera tökéletlen lenne, az azonban biztos, hogya következő változatokat már sokkal több tapasztalat alapján tudják majdfejleszteni. Valószínűleg mindkét cég a második, vagy harmadik iterációban érel oda, hogy deklaráltan profi szintű tükör nélküli kamerát dob piacra, azokbanpedig biztos, hogy lesz két kártyahely, ami valószínűleg a Canonnál sem az SDlesz. Addig azonban a profik elsődleges választása tükrös marad, az EOS Rpedig remek második váz lehet a táskában. 

Az ideális középutas felbontásúnak tűnő 30 megapixelesszenzor egyébként ISO 100 és 40 000 közötti tartományban használható,szükség esetén ez kiterjeszthető ISO 50 és 102 400 értékekig. A keresőfelbontása 3,69 millió képpont, a hátoldali képernyő pedig nem csak fel- éslehajtható, hanem ki is forgatható.

Teljesen új kezelőszerv a kereső mellett elhelyezkedőtouchpad. A két nyíllal jelölt sávon az ujjunkat húzogatva módosíthatunkparamétereket, az, hogy melyeket, a menü testre szabási lehetőségei közülválaszthatjuk ki. Célszerűen az önálló kezelőszervet nem kapó ISO vagyfehéregyensúly kerülhet ide. A váz magnéziumötvözet és időjárásállószigetelésű.

Videó

A videózásban hagyományosan erős Canon az EOS R vázban egynem különösebben erős videós tudást hozott. Bár az eddigi tapasztalatok alapjánhatékony Dual Pixel AF működik akár 4K felvétel közben, maga a 4K/30p videócsak a szenzor közepéről olvasódik ki, aki kb. 1,7-szeres fókusztényezőtjelent. A videós így elesik az ultranagy és közepesen nagy látószögekhasználatától. (Jó hír mégis, hogy a bajonettkonverterre nem csak EF, hanem azAPS-C szenzormérethez fejlesztett EF-S objektívek is feltehetők, így egy EF-Sultranagylátóval azért hozható a wide-hatás.) Full-HD felbontásban 60 kép/sérhető el. Bármely felbontás használata esetén a kártyára 8 bites 4:2:0 videómenthető, akár C-Log görbével, a HDMI porton pedig 10 bites 4:2:2 jel iselérhető.


Canon EOS RF lenses

New Kids on the Block

A Canonnal és a Nikonnal együtt immár teljes lett a tükör nélküli mezőny,annak is a haladók és profik számára legérdekesebb full-frame része. Mindkétnagy cég felső-középkategóriás vázakkal jelentkezett, azaz akármennyire is úgytűnik, egyelőre nem kelnek direkt versenyre a Sony profi gépeivel. Nehéz is,mert a Sony immár a sokadik generációját fejleszti a full-frame A7 kameráinak,míg a Canon és a Nikon most készítettek ilyet először. Úgy tűnik azonban, hogya Canon (és a Nikon is) rátalált néhány remek megoldásra. A két nagy cégnél vanugyanis a hihetetlenül nagy felhasználóbázis előnye, amely nem csak azértérdekes, mert immár a Canon és a Nikon felhasználók számára is vonzó jövőképjelent meg, megállítva a lassú elvándorlást, hanem azért is, mert még mindig eza két cég látja el a világ profi fotósainak döntő többségét kamerákkal ésobjektívekkel és talán minden más gyártónál jobban tudja, hogy pontosan mit isvárnak el a profik, elsősorban ergonómia vagy strapabíróság terén. A profik ésaz őket ellátó cégek számára a következő érdekes dátum 2020 lesz, amikorTokióban, a gyártók hazai pályáján olimpiát rendeznek. Egy ilyen eseményre aCanon és a Nikon is előszeretettel jelent be profi vázakat, így nem kizárt,hogy a jelenlegi EOS1D és D5 modellek az utolsó tükrös topkamerák a palettábanés hogy két év múlva már a tükör nélküliekkel folytatódik a profi széria.Azonban addig még sok minden történik, már csak azért is, mert úgy hírlik, hogyvan még egy jelentkező a tükör nélküli full-frame csapatba, mégpedig aPanasonic. Akárhogy is legyen, a Canon az EOS R kamerával és a hozzá tartozónégy objektívvel letette a maga induló lapját, és nem is alacsony lapot. Aminthozzájutunk az első példányok egyikéhez, részletesen is kipróbáljuk!

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 10 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna több mint 1 éve 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont 11 hónapja 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás