{{Blog.cim}}

share

Mint a legtöbb szakma és hobbi, a fotózás is rengeteg gyakorlatot igényel a magas minőség eléréséhez. Annál is inkább, ha hivatásról beszélünk akkor főként számít a szakmai képzettség, hiszen ez az iparág rendkívül telített és nagy a versengés a piacon. Tehát sokat kell gyakorolni és tanulni, hogy főállású fotósként megálljuk a helyünket. A kemény munka mellett elengedhetetlen, hogy okosan és következetesen építsük fel ezt a folyamatot. Tehát most mutatunk pár tippet, ami segíthet abban, hogy jobb fotós váljon belőled.

 

 

1. Világítás és kompozíció

Minden tapasztalt fotós azt fogja mondani nekünk, hogy a világítás az első és egyben legfontosabb dolog, amelynek helyes használatát meg kell tanulnunk, ha profikká szeretnénk válni. Az első lépés, hogy kigondoljunk egy világítást az adott témához, és elvégezzük a szükséges fénybeállításokat. Az első beállítást követően már tudni fogjuk, hogy szükséges-e például keményebb megvilágítást használnunk, vagy épp ellenkezőleg, lágyítani kell a fényeken. A különböző megvilágítások megismerésével és beállításával tudni fogjuk, mikor kell lágyabb, keményebb fényt használni, mikor kell leárnyékolni, vagy épp megvilágítani egy adott területet a képünkön.

A fotózás másik fontos eleme a kompozíció. A kompozíció megtervezése különbözteti meg a profi fotóst a hobbi fotóstól. A portréfotózáshoz ugyanúgy szükséges a kompozíció megtervezése, mint például egy ételfotózáshoz. Mindig tartsuk szemelőt, hogy mik azok a tényezők, amelyek megkülönböztetik a fényképet a műalkotástól. Ha ezt átgondoljuk és megpróbáljuk így felépíteni a munkánkat akkor a képeinkkel is könnyebben érjük el a wow-factor-t.

Érdemes egy arcot úgymond forgatni, és megnézni, melyik szögből néz ki a legjobban. Ehhez ne sajnáljuk az expozíciót, sokszor a monitoron látszik, hogy egy arc milyen tartással, milyen szögből fotózva néz ki igazán jól! 

 

 

2. Tanuljuk meg a manuális fényképezést

A különböző fényképező módok váratlan helyzetekben nagyon hasznosak, de a manuális fényképezés több beállítási lehetőséget kínál, amelyek segítenek abban, hogy a végeredmény végül ténylegesen az legyen, amit elképzeltünk. Miközben tanulunk kapcsoljuk át a fényképező módot automatikusról manuálisra, és nézzük meg, hogyan javíthatjuk a minőséget a záridő, ISO érték és a rekesznyílás állításával. Ez egyben nagyszerű lehetőség, hogy oda-visszamegismerjük a fényképezőgépünket. Ráadásul egy állandó megvilágítású környezetben az esetleges becsillanások nem viszik el az expozíciónkat, és a fotótémák ugyanúgy fognak kinézni a képeken.  

 

 

3. Kísérletezzünk tárgyakkal

Minden alkalommal amikor fényképezünk, van egy tárgy, amelyet teljes egészében meg kell ismernünk ahhoz, hogy el tudjunk mesélni vele egy történetet. Kezdő fotósként meg kell értenünk, hogy nem dönthetjük el azonnal, hogy mit vagy kit fogunk fotózni. Minden projekt előzetes felkészülést igényel. Ezért gyakorolni kell előtte különböző tárgyakon. Felállíthatunk magunknak egy kihívást, amelyben minden nap más és más hétköznapi tárgyról készítünk látványos fényképeket. Olyan tárgyakról, amelyeket nem nagyon ismerünk vagy nem feltétlenül akarjuk fotózni őket. Ha ezt minden nap különböző tárgyakkal megcsináljuk, akkor egy idő után képesek leszünk arra, hogy mindenre „fotó sztárként” tekintsünk, függetlenül attól, hogy személyesen élvezzük-e vagy sem az aktuális témát.

 

 

4. Ne töröljük a fényképeket

Amikor eldöntjük, hogy fotózni szeretnénk, a kezdeti időszakban biztosan több rossz képet fogunk készíteni, mint jót. Csábítónak tűnik azonnal törölni a „kudarcokat”, azonban okosabb megtartani őket. Az első fényképekre tekintsük személyes archívumként. Hiszen az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk fejlődtünk-e, ha összehasonlítjuk a 100. napi fényképeket az 1.nap készített fotókkal. Rendkívül hasznos tapasztalat látni, hogy mely területeken javult a teljesítményünk és mik azok, amik további fejlesztésre szorulnak. Így kapunk egy új irányt a tanulási folyamathoz.

Továbbá, ha megőrizzük a fotóinkat, lehetőségünk lesz a későbbiekben megvizsgálni őket. Az új perspektívák eléréséhez adjunk elegendő időt magunknak az átnézésre mielőtt kitöröljük azokat. Lehet, hogy később látunk fantáziát egy-egy korábban rossznak gondolt fotóban.

 

 

5. Tanuljunk új technikákról és felszerelésekről

Miután elsajátítottuk az alapokat ideje elkezdenünk kísérletezni különböző technikákkal. A fotós szakmában rendkívül nagy a mozgásterünk. Számos kiváló fotós kifejlesztett érdekes technikákat, amellyel kibontakozhat a kreativitásunk. Beszélünk itt a hosszú záridős fotózásról, a bokeh használatáról, vagy például vízcseppek kioldóval történő fotózásáról és társaikról.

Az ezekhez a technikákhoz kapható eszközök új ajtókat nyitnak meg előttünk a fotózás világában, mivel közreműködnek a pontosságot és gyorsaságot igénylő képek elkészítésében. Ilyen például a Miops Smart kioldó, ami segít a szabad kézzel szinte lehetetlen képek megvalósításában.

 

 

6. Fogadjuk el a kritikákat és fordítsuk előnyünkre azokat

Mint minden szakmában, itt is rengetek kritikával kell szembesülnünk. Az ügyfelektől, kollégáktól vagy saját magunktól kapott kritikákat el kell fogadni mindaddig amíg azok konstruktívak. Próbáljunk meg a kritikából tanulni és beépíteni azt a munkánkba, hiszen ezek segítségre vannak a személyes fejlődésünkben.

 

 

7. Gondold át mit veszel meg

A legfőbb vezérelv az első vásárlásokkor az legyen, hogy az adott pénzösszeg, melyet elköltünk, mennyire látszik majd a képeinken. Nem feltétlenül kell a fényképezőgépet újra cserélnünk!  Ha eladjuk a használt fényképezőgépünket, és veszünk egy újat, minimum elköltünk 50-100.000 Forintot. Ám a képeinken ennek jóval kisebb lesz a nyoma annál, minthogyha ezt a pénzt mondjuk egy-két vakura költöttük volna. A bevilágított kép szemben a világítás nélkülivel a legtöbb esetben látványosabb! És még sorolhatnám, mi mindennek van több értelme az induláskor, mint a legújabb, de drága fényképezőgép vásárlásnak. 

 

 

8. Érezd jól magad

Nincs olyan tanulási folyamat, amelybe ne találhatnánk örömöt. Noha a fotózás technikailag nehéz szakma, mindig vissza kell gondolunk arra, hogy ez a szenvedélyünk, ez az, ami igazán érdekel minket. Fel kell készülnünk arra, hogy az új dolgok megismerése és elsajátítása során lesznek kényelmetlen helyzetek, de ügyeljük arra, hogy ezt a folyamatot ne nehézségként fogjuk fel, hanem élvezzük a tanulást.

Miután elsajátítottuk a fotózás alapjait törekedjünk arra, hogy felfrissítsük a már meglévő ismereteinket. Ha a fenti tippeket időnként végig vesszük és átgondoljuk, nem esünk bele a rutinszerű munka csapdájába. A fényképezőgép nem fogja elvégezni a munkát helyettünk ezért kell folyamatosan fejlődnünk mind műszaki mind szakmai, mind művészi szempontból . Nem lehet elégszer hangsúlyozni az eszközök csak annyira jók, mint a felhasználó, ezért törekedünk kell arra, hogy a lehető legprecízebben együtt tudjunk dolgozni a felszerelésünkkel.

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 9 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna 11 hónapja 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont 11 hónapja 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás