{{Blog.cim}}
Különleges modellfotói igazi csapatmunka eredményekéntjönnek létre. A felkészülés fontosságáról így nyilatkozik:
„Az időfaktor és az effektivitás miatt a projektekmegvalósítása előtti napon egy briefinget tartunk, ahol a csapat összes tagja,beleértve a sminkest, stylistot, ruhatervezőt, modelleket, segítőbúvárokat, szárazföldisegítőket végighallgatja az elképzelést a koncepcióról, és számbavesszük az esetleges hibákat. Ez egy fontos mozzanat a projektek esetében.Gyakran Pécstől távolabb kell egy-egy fotózást elvégeznünk. Ez azt jelenti,hogy nem maradhat otthon semmi. A briefing során mindig merülnek még fel olyanapróságok, amiket az ellenőrző lista végére fel kell vésnünk, illetve a be kellpakolnunk. Apropó ellenőrzőlista, az egy nagyon hasznos kis találmány és sokbosszúságtól megkíméli az ember magát, ha mindent felír, amire szüksége lehetneki, vagy a csapat többi tagjának. Érdemes ezt úgy elkészíteni, hogy abriefingre már mindenki úgy jön a csapatból, hogy rendelkezik egy sajátellenőrzőlistával, amiből egy összesített listát készítünk.”
A víz alatti képkészítés nagyon sok akadály leküzdésétigényli. Gondoljunk bele, hogy egy egyszerű szárazföldi műtermi fotózás ismennyi kelléket, beállítást és szervezést igényel. A víz alatt még olyanalapfeladatok is nehézséget okoznak, mint a légzés, a felszerelés védelme és akommunikáció. Ezek megoldásához rugalmas modellre van szükség, aki lehetőleg jóúszó és kis búvároktatásban is részesül a fotózás előtt. Az asszisztensek a vízalatt is folytatják a munkájukat, az oxigénellátás, illetve a fények, kellékekelrendezése a feladatuk.
Róbert tanulási és fejlődési folyamata sok mai fotósútjával megegyezik. Kezdetben bridge kamerával készített képeket már a vízalatt is, majd, amikor szenvedélye elkezdett kibontakozni és anyagi forrást istalált, komolyabb Nikon tükörreflexes gépre váltott, amelyhez professzionálisvíz alatti tokot is vásárolt. Jelenleg Nikon D600-as vázat és Nikon 16-35 F/4 VR objektívet használt. A általa használt víz alattifelszerelésről ezt árulta el nekünk:
„Ez a gépem és objektívem is egy Ikelite tokban lakik. Atokon egy 8"-os domeport található. A víz alatti fényekért 2 db IkeliteDS160-as víz alatti vaku gondoskodik, illetve "lopunk" egy kis fénytmég a medence partjáról is a képekhez. Ez a kombináció bevált.”
Mint mondja a búvárfotós közösség nagyon összetartó,sikerült kapcsolatot kiépítenie sok európai fotóstárssal. Egyre több lehetőségadódik az amatőr fotósoknak is megtapasztalni a víz alatti világot, ugyanis agyártók sorra hozzák ki a víz alatt is használható kompakt fényképezőgépeket.Ezeknél nincs szükség tok alkalmazására, így kényelmes használatot teszneklehetővé, valamint a képminőségük is sokat fejlődött a korai típusokhoz képest.Ezek közül is kiemelkedik a Nikon AW-1-es típusa, mely a népszerű és sokkiegészítővel rendelkező Nikon 1-es széria víz alatti fotózásra is felkészítetttagja.
Egyedülálló módon lehetőséget kínál az objektívekcserélhetőségére (a víz alatt természetesen nem), így sokkal jobb képminőségetérhetünk el, valamint még univerzálisabbá teszi a rendszert. Ugyanis ezek agépek nem csak a víz alatt teljesíthetnek szolgálatot, hanem a szárazföldviszontagságaival szemben is hatékonyan védekeznek, így extrém körülményekközött is fotózhatunk velük. A Tripont kínálatában megtalálható a Nikon AW-1Adventure kit, mely minden kalandvágyó fényképész felszerelésének hasznos részelehet.
Modellek: Ádám Arabella, Bajomi Éva,Csánki Szilvia, González Sviridko Tatiana Lidia, Nagybányai-Nagy Blanka
Róka Róbert további munkáit itt megnézheted.
Hozzászólás írása